Narzędzia

Wykorzystanie Extended DISC® do zrozumienia różnorodności zespołowej

Co roku w maju w krajach Unii Europejskiej obchodzi się Europejski Miesiąc Różnorodności. Jego założeniem są działania, których celem jest tworzenie otwartego, egalitarnego społeczeństwa. Różnorodność można jednak rozumieć w bardzo szeroki sposób i odnosić się do tego pojęcia na różnych poziomach, np. w kontekście środowiska zawodowego.

Jak rozumieć różnorodność zespołową?

Myśląc o tym zagadnieniu, najczęściej mówi się o takich kategoriach jak płeć, rasa, wiek, narodowość i tym podobne. To podstawowa charakterystyka każdego z pracowników, która jednak nie wskazuje na faktyczne kompetencje (może je tylko implikować, jak np. umiejętności językowe wynikające z pochodzenia) osób zatrudnionych w firmie. Nierzadko to właśnie w różnorodności kompetencyjnej drzemie potencjał organizacji. Z tego względu zrozumienie różnorodności zespołowej w kontekście środowiska zawodowego oznacza umiejętność rozpoznania, docenienia i wykorzystania cech, doświadczeń i perspektyw, które każdy członek zespołu wnosi ze sobą. To świadomość różnic w wielu czynnikach, które wpływają na jednostkowe podejście do pracy, komunikacji, metod rozwiązywania zadań czy kreatywności. Zrozumienie tej różnorodności ma na celu stworzenie otwartego, inkluzywnego i zrównoważonego środowiska zawodowego, w którym każdy pracownik może czuć się doceniony, szanowany i zmotywowany do efektywnej współpracy i osiągania wspólnych celów organizacyjnych.

W jaki sposób Extended DISC® pomóc w zrozumieniu różnorodności w zespołach?

Odkrycie naturalnych zdolności i kompetencji pracowników nie jest rzeczą oczywistą i wymaga zastosowania odpowiedniego narzędzia, którym jest Extended DISC®. Na czym polega jego użyteczność w tym konkretnym obszarze? Extended DISC® jest badaniem, które analizuje ludzkie zachowania w kontekście czterech kategorii: percepcji, intuicji, myślenia oraz uczuć. Umożliwia to uzyskanie interesujących danych, obejmujących między innymi:

  • naturalne predyspozycje pracownika,
  • styl komunikacji,
  • najczęstsze bodźce motywujące i stresogenne,
  • idealnego przełożonego, tj. preferowany sposób interakcji pomiędzy liderem a badanym pracownikiem,
  • rolę w grupie, która dotyczy jednego z 10 typów, np. Wykonawca, Gwarant, Specjalista, Projektant itp.

Dodatkową zaletą Extended DISC® jest wszechstronność tego narzędzia. Liderzy mogą je wykorzystywać do procesów rekrutacyjnych, zbierania danych na temat pracowników, poprawy komunikacji zespołowej czy do wytyczania ścieżek rozwojowych. Założeniem badania jest to, iż każdy członek zespołu wnosi unikalne umiejętności i doświadczenie. W związku z trym określenie ról i potencjału pozwala na zrozumienie, w jaki sposób te różnorodne kompetencje mogą współgrać.

Co istotne w wypadku szeroko zakrojonych działań w firmie lub konkretnej grupie, badanie przeprowadza się w prosty i szybki sposób. Pracownik musi w jego ramach wypełnić kwestionariusz on-line. Po jego ukończeniu menedżer, lider czy pracownik HR otrzymuje analizę, która umożliwia lepsze zrozumienie różnorodności. Pozwala na to stworzona mapa kompetencji danej grupy, wskazująca na mocne strony danego zespołu, ale także ukazująca ewentualne braki czy brak równowagi.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close