Biznes

Mobbing – czym jest? Jak to się objawia i jak reagować?

Zjawisko mobbingu jest coraz bardziej popularne. Najgorsze jest to, że nie ma w nim absolutnie nic przyjemnego. Osoba będąca ofiarą mobbingu często jest zestresowana i zastraszana, a jej kondycja psychiczna jest znacznie obniżona. Z mobbingiem spotykamy się zazwyczaj w pracy, chociaż równie dobrze może się pojawić w szkole oraz na uczelni. Istotne jest to, aby właściwie reagować i nie zostawiać ofiar w potrzebie, gdyż może to za sobą nieść bardzo przykre konsekwencje.

Mobbing – co to tak właściwie jest? Zbiór kluczowych informacji

Mobbing to nic innego, jak działania i zachowania wymierzone przeciw konkretnej osobie (np. pracownikowi), które opierają się na nękaniu, zastraszaniu oraz poniżaniu, co skutkuje obniżoną samooceną, a nawet odizolowaniem z zespołu współpracowników. Trzeba mieć na uwadze to, że mobbing to działania w pełni świadome, występujące w formie werbalnej i niewerbalnej. Ofiary często nie potrafią się bronić, np. w obawie przed utratą pracy, dlatego warto im pomagać i zgłaszać takie zachowania do przełożonych lub też nawet do mediów. Pracownicy poddawani mobbingowi nie są w stanie skupić się na wykonywaniu obowiązków służbowych, nie pracują wydajnie i efektywnie, a do tego narzekają na zły stan psychiczny, co może doprowadzić nawet do stanów lękowych i depresji. Ofiarami mobbingu są wszystkie te osoby, wobec których zastosowano następujące działania:

  • poniżanie i ośmieszanie,
  • długotrwałe i uporczywe nękanie,
  • dyskredytowanie pracownika w oczach jego kolegów z pracy,
  • celowe zastraszanie.

Osobie stosującej mobbing chodzi zazwyczaj o to, aby poniżana i zastraszana osoba zwolniła się z pracy czy też po prostu została wyeliminowana z konkretnego zespołu. Inni pracownicy nie powinni się temu biernie przyglądać, ponieważ powinniśmy pamiętać o tym, że zawsze możemy się znaleźć w tej samej sytuacji i wtedy nam również nikt nie pomoże.

Mobbing – w jaki sposób zareagować?

Najgorsze na co możemy się zdecydować, gdy jesteśmy ofiarami mobbingu to brak jakiejkolwiek reakcji. Agresor nie ustąpi w swoich działaniach i nie spocznie do momentu, w którym odejdziemy z pracy, co da mu z pewnością ogromną satysfakcję. Na samym początku zdecydujmy się na powiadomienie o zaistniałej sytuacji przełożonego lub nawet samego prezesa firmy (gdy mobbing jest stosowany przez osobę należącą do kierownictwa). Jeśli to nie poskutkuje możemy starać się o uzyskanie odszkodowania za poniesione krzywdy (najlepiej mieć wtedy świadków). Może to być np. uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Zjawisko mobbingu powinniśmy również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Mobbing – jak zebrać dowody na to, że jest się jego ofiarą? Wskazówki

Ofiara mobbingu powinna zająć się zebraniem dowodów na to, że to właśnie wobec niej zastosowano wszystkie wspomniane wyżej negatywne zachowania i działania. Nie będzie to łatwe, a czasami może być bardzo czasochłonne, ale absolutnie nigdy nie powinniśmy się poddawać i załamywać. Kluczowe jest to, aby znaleźć solidne wsparcie we współpracownikach, którzy mogą być naszymi świadkami przed sądem i zeznawać przeciwko pracodawcy. Przyda się też zbieranie wszystkich wiadomości e-mail, w których pracodawca stosował wobec nas rozmaite obelgi czy też wymusza wykonywanie pracy poza ustalonymi wcześniej godzinami. Stoi za nami prawo pracy, więc niczego się nie bójmy, chociaż wiadomo, że w niektórych sytuacjach przestaniemy wierzyć we własne siły. W związku z tym czym prędzej umówmy się na wizytę u psychoterapeuty i odbudujmy kondycję psychiczną, aby stawić czoła agresorowi.

Mobbing – krótkie podsumowanie

Przechodząc do krótkiego podsumowania na temat mobbingu powinniśmy wiedzieć o tym, że jest to niezwykle nieprzyjemne zjawisko, które niestety staje się coraz bardziej popularne w szkołach, zakładach pracy i na uczelniach.

Mobbingiem nazywamy wszystkie te zachowania i działania, które zmierzają do ośmieszenia, poniżenia i zdyskredytowania pracownika w oczach kolegów z pracy. Dodatkowo wliczamy w to długotrwałe nękanie i celowe zastraszanie. Mobber działa świadomie, a jego celem jest to, aby pokazać swoją wyższość i doprowadzić do wyeliminowania pracownika z zespołu. Tylko wtedy będzie w pełni usatysfakcjonowany. Ofiary mobbingu są przez to zestresowane, nie mogą wydajnie pracować, a do tego narzekają na obniżoną kondycję psychiczną, co może się przerodzić w stany lękowe i depresję (warto udać się do psychoterapeuty).

Mobbing występuje w formie werbalnej i niewerbalnej. Najważniejsze jest to, aby na tego typu działania odpowiednio zareagować i zgłosić sprawę do przełożonego lub prezesa firmy oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Możemy się też starać o uzyskanie odszkodowania, np. za uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Istotne jest to, aby pozyskać świadków (najlepiej wśród współpracowników), którzy będą zeznawać na naszą korzyść przed sądem. Ofiar mobbingu nie powinno się zostawiać w potrzebie i zawsze należy do nich wyciągać pomocną dłoń. Pamiętajmy też o zbieraniu dowodów na winę mobbera (np. w postaci wiadomości e-mail, w których agresor stosuje wobec nas obelgi lub też wymusza wykonywanie pracy poza ustalonymi godzinami).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close