Franczyza w Polsce często nie kojarzy się najlepiej – większość osób utożsamia ten model biznesu z franchisingiem twardym, stosowanym głównie przez sieci sklepów lub restauracji. Jednak ten model prowadzenia firmy stosowany jest na o wiele większą skalę, na przykład w edukacji – tutaj sprawdza się wyśmienicie. Dlatego w tym artykule chcemy porozmawiać właśnie o franczyzie edukacyjnej i tym, dlaczego jest ona dobrym wyborem. Czytaj dalej!
Czym tak właściwie jest franczyza?
Aby zrozumieć, dlaczego franczyza w Polsce ma sens, musimy przyjrzeć się temu modelowi nieco bliżej. Wiele mitów na temat franczyzy narosło przez działania największych sieci franczyzowych, które jednak często nie są standardem. Co musisz wiedzieć o franchisingu?
- Franczyza to współpraca partnerska – franczyzobiorca otrzymuje wsparcie (marketingowe, merytoryczne, zaopatrzeniowe) od franczyzodawcy i działa pod jego szyldem w zamian za spełnienie określonych warunków (np. finansowych lub jakościowych). Konkretne warunki i zakres obowiązków wynikają bezpośrednio z danej umowy franczyzowej.
- Franczyzy dzielą się na twarde i miękkie, w zależności od stopnia swobody franczyzobiorcy. Największe franczyzy w Polsce (np. sieć popularnych sklepów z zielonym logo) to franczyzy twarde, w których prowadzenie działalności jest mocno uregulowane w umowie franczyzowej. Równocześnie w wielu sektorach (np. edukacji), wymagania zawarte w umowie są o wiele luźniejsze.
- Bardzo często (ale nie zawsze) franczyza wymaga mniejszych inwestycji na początku działalności. Zdarzają się oczywiście wyjątki od tej reguły – ponownie, wszystko zależy od sektora i firmy, z którą współpracujesz.
Czy franczyza w Polsce ma sens?
Tak, franczyza w Polsce ma sens, pod warunkiem że warunki umowy franczyzowej są dla Ciebie korzystne. Przede wszystkim musisz pamiętać, że współpraca franczyzowa oznacza niższe ryzyko niepowodzenia. Dodatkowo ten model świetnie sprawdza się w przypadku specjalistów z danej dziedziny, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu biznesu.
Doskonałym przykładem są tu franczyzy edukacyjne. Przykładowo, doświadczony lektor języka angielskiego ma bogatą wiedzę z zakresu prowadzenia zajęć, wie, jak rozmawiać z rodzicami, ale często nie ma wystarczającej wiedzy na temat marketingu lub zarządzania zasobami ludzkimi. W ramach franczyzy taki lektor otrzyma wsparcie w zakresie prowadzenia biznesu – ma okazje otworzyć i skutecznie wypromować własną szkołę językową.
Co więcej, zakres takiego wsparcia nie zamyka się jedynie na szkoleniach i warsztatach – franczyzodawcy często przejmują inicjatywę i sami prowadzą część działań. Może to być marketing online i SEO, może to być tworzenie własnych materiałów edukacyjnych (w przypadku franczyzy edukacyjnej) lub pozyskiwanie nowych produktów (w przypadku franczyz w handlu detalicznym) lub mogą to być szkolenia dla pracowników franczyzobiorcy. Korzyści jest mnóstwo – franczyza w Polsce jak najbardziej może się opłacać!
Jak wybrać dobrą franczyzę?
Jeśli szukasz odpowiedniej oferty franczyzowej, koniecznie zacznij od zapoznania się z opiniami i umową franczyzową – w ten sposób zdobędziesz najwięcej informacji. Tak jak wspominaliśmy, lwia część współpracy franczyzowej zależy od zapisów umowy, więc to ten dokument powinien być Twoim punktem wyjściowym.
Chociaż franczyza w Polsce często się opłaca, to nie będzie tak zawsze. Niektóre sieci mają rygorystyczne wymagania i rozbudowane system kar, znacząco ograniczające Twoją swobodę; inne oferują naprawdę korzystne warunki, niskie koszta wstępne i pobierają niewielkie opłaty miesięczne. Kluczem do sukcesu jest zapoznanie się z ofertami kilku sieci w danej branży i wybranie tej najlepszej – w końcu umowy franczyzowej nie zerwiesz po roku lub dwóch latach współpracy.
Koniec końców, nie odrzucaj franczyzy jako sposobu na biznes w Polsce, ale podejdź do tego modelu rozważnie. Na rynku są oferty świetne, dobre, średnie, ale też słabe lub niezwykle niekorzystne. Jednak żeby znaleźć te pierwsze i odrzucić te drugie, musisz się najpierw z nimi zapoznać; dlatego jeśli planujesz założyć własną firmę, koniecznie rozważ opcję współpracy franczyzowej!