Są sytuacje, gdy w biznesie najlepiej działa intuicja i „szósty zmysł”. Zazwyczaj jednak lepiej stawiać na zdrowy rozsądek i przemyślane decyzje. Zwłaszcza gdy ich skutki firma ma odczuwać przez kilka lat – a właśnie tak jest w przypadku leasingu samochodu. Co możesz zrobić, by wybrać najlepszą ofertę spośród dostępnych na rynku?
Dlaczego oferty poszczególnych leasingodawców różnią się od siebie?
Leasingodawcy nie kupują samochodów po cenach z salonu. Koszty zakupu są ustalane indywidualnie z dystrybutorami. Na ich wysokość mają wpływ przysługujące firmie rabaty, liczba kupowanych pojazdów i inne kwestie. Ceny dla leasingodawców są także niższe ze względu na to, że współpracują oni bezpośrednio z dystrybutorami, bez udziału pośredników.
W ten sposób działa to w większości firm oferujących leasing samochodów. Mimo to ceny aut u poszczególnych leasingodawców różnią się pomiędzy sobą. Dlaczego? Zazwyczaj im większa firma, tym wyższą ma pozycję negocjacyjną i może zaoferować swoim klientom pojazdy w bardziej atrakcyjnych cenach. To przekłada się m.in. na wysokość rat kredytowych.
Wkład własny, rata leasingowa, kwota wykupu, długość umowy – jak te kwestie wpływają na koszty?
Warto tu przedstawić krótko, na jakich zasadach działa leasing samochodów dla firm. Klient biznesowy wpłaca wkład własny o określonej wysokości (zazwyczaj do 45% wartości auta lub niższy, są także firmy, które nie wymagają wkładu własnego). Następnie może korzystać z samochodu przez czas określony w umowie. Przez cały ten czas płaci co miesiąc raty leasingowe. Po zakończeniu okresu leasingowania może wykupić pojazd na własność.
Na jak długo podpisuje się umowę leasingową, ile wynoszą raty leasingowe, za jaką kwotę wykupuje się auto? Na wszystkie te pytania odpowiedź jest jedna: to zależy. Firmy leasingowe są pod tym względem bardzo elastyczne – z leasingu można korzystać nawet wtedy, gdy nie ma się zgromadzonych znacznych środków finansowych na początku. Wówczas można wpłacić niewielki wkład własny, a resztę kosztów pokrywać w wyższych ratach kredytowych. I odwrotnie – wyższy wkład własny będzie skutkował niższymi ratami. A im wyższe raty i wkład własny, tym z kolei niższa będzie kwota wykupu.
I jeszcze kwestia umowy leasingowej – podpisuje się je najczęściej na okres od 24 do 60 miesięcy. Jak nietrudno się domyślić, to również będzie miało wpływ na comiesięczne koszty. Im dłuższy czas leasingowania, tym niższe będą mogły być raty leasingowe, ponieważ czasu na spłatę będzie więcej.
Zanim podejmiesz decyzję – porównaj oferty ze sobą
Na atrakcyjność oferty leasingu ma wpływ wiele czynników. To oznacza jedno – zanim podejmiesz decyzję o wyborze modelu auta, wysokości rat leasingowych i innych kwestiach, koniecznie przeanalizuj warunki i porównaj przynajmniej kilka ofert ze sobą. Pomoże Ci w tym prosty kalkulator leasingowy. Pamiętaj też, że u większych leasingodawców masz do wyboru większą liczbę modeli aut – zarówno niewielkich, miejskich, jak i większych i bardziej prestiżowych. Leasing samochodu to decyzja na kilka lat – choćby dlatego warto, by była dobrze przemyślana.